Louis Comfort Tiffany

Élete:

Louis Comfort Tiffany 1848. február 18-án született New Yorkban.

Apja, Charles Louis Tiffany a XIX. századi New York egyik leghíresebb ékszerész cégének, a Tiffany & Co-nak volt a tulajdonosa.

Járt iskolába Pennsylvania Military Academy-ba, a Pennsylvaniai Chesterben és az Eagleswood Military Academyben, Perth Amboy-ban.

Az első művész tanárai festészet tanulása alatt George Inness és Samuel Colman volt, New York-ban és Léon Bailly, Párizsban.

1850-ben megházasodott Mary Woodbridge Goddaard-dal, később 4 gyermekük született, Mary Woodbridge Tiffany, Charles Louis Tiffany I, Charles Louis Tiffany II, és Hilda Goddard Tiffany. Felesége halála után 1851-ben megházasodott Louise Wakeman Knox-al, 4 leánygyermekük született.

 

Karrierje:

Fiatalként már érdeklődött a festészet iránt. Geirge Inessel tanult, utazott Európában és Afrikában is. Az 1870-es évekig Tiffanyt a díszítő hatású művészetek érdekelték. Ő és John La Farge festő üvegfestést tanultak Brooklynba a Heidt üveggyárban. Egyénileg kísérleteztek több üveg „összefoltozásában”. Tiffany a folyékony üveget színezékekkel keverte össze és így csodás ragyogású üveg születhetett meg a gyártási folyamat végén. Ezt 1880-ban szabadalmaztatta.

1879-ben megalapította a Louis C. Comfort Company-t. A cég magán és nyilvános épületeket díszített. Ezek közül két kiemelkedően nagy munka a New Yorkban található, a 7th. Regiment Armory, /1880/ és a H.O. Havemeyer ház 1890-ben, ami később megsemmisült.

1892-ben megalapította a Tiffany Glass and Decorating Company-t ami arra specializálódott hogy festett üvegablakokat és üvegmozaikokat készítsen.

Ekkorra dekorációs és használati tárgy céljára fújt üvegeket is készítettek már, és 1893-ban elkészítette saját kemencéit is. A nagy áttörést az 1900-ban Párizsban rendezett világkiállítás jelentette számára. Itt mutatta be a saját maga által megalkotott irizáló üveget és a több színben pompázó opalizáló üveget. Ezt követően a világ egyik legkeresettebb művészének számított.

1900-ban a vállalatot átszervezték Tiffany Studio-ra. A következő években készítettek ékszereket, zománcokat, lámpákat, mozaikokat és hatalmas méretű festett üvegablakokat is.

 

Technikája:

Tiffany nevéhez festett üvegablakok, kerámiák, zománcok, fújt üvegek, fémmel ötvözött üvegek és az un. Tiffany-lámpa kapcsolódik.

Korának egyik kiemelkedő festője volt, azonban széles körben ismertté az általa kifejlesztett díszüveg technológia tette.

Ő talált fel egy új technikát, az un. Tiffany-technikát ami újabb megoldást jelentett az ólomüvegezésben. Itt nem ólomprofillal illesztették az üvegdarabokat egymáshoz, hanem az üvegek szélét sárgaréz szalaggal vonták be, amelyeket utána az illeszkedési pontoknál össze kellett forrasztani. A forrasztó anyag cink vagy ón, aminek olvadási pontja alacsony, hozzátapad a rézhez és így teszi lehetővé hogy az összeillesztett üvegdarabok egyben maradjanak.

Ez a technika azért volt mérföldkő a díszüveg-készítés területén, mert ennek köszönhetően vált lehetővé, hogy lágyabb íveket tartalmazó alkotások születhessenek. Például díszlámpák. Ezek a lámpák voltak az un. Tiffany-lámpák, amik színes üvegdarabokból álltak, különböző mintáik és formáik voltak, és a szecesszió stílusát tükrözték.